>>Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Polonijny Dzień Dwujęzyczności

10-10-2016

Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Pomysłodawcami i organizatorami dnia polskiego języka są Fundacja Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji. Inicjatywę wspiera i współfinansuje Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”. Dzień ten ma dawać okazję do promocji języka polskiego i dwujęzycznego wychowania dzieci. W tym roku do obchodów tego dnia przyłączyła się i Holandia. Imprezę zorganizowaliśmy wspólnie dla wszystkich szkół polskich zrzeszonych w Forum Polskich Szkół w Holandii (link: http://www.fpsn.nl/pl/).

W ramach Dnia Dwujęzyczności przez cały dzień w Zielonym Domu oferowany był atrakcyjny program dla dzieci i dorosłych. Dzieci miały okazję do spotkania z polskimi pisarzami mieszkającymi w Holandii:  Anetą Noworyta, Agnieszką Steur, Elżbietą Krzyżaniak-Smolińską oraz zakupu ich książek. Aneta Noworyta przedstawiła swoje słowiańskie „Strachy na lachy”. Agnieszka Steur i jej córka Zosia dwujęzycznie czytały najmłodszych książkę autorstwa Agnieszki  „Niespodziewane spotkania Kwaska”.  Maluchy spotkały się też z Tęczowym Duszkiem Elżbiety Krzyżaniak-Smolińskiej. Wyjątkowe warsztaty muzyczne dla dzieci zaproponowała Karolina Rosocka. Przez cały dzień dzieci mogły też uczestniczyć w zabawach plastycznych, grach i zabawach pod hasłem „Pokoloruj Polskę”.

Ważną częścią imprezy był wykład dla rodziców oraz panel dyskusyjny z udziałem ekspertów oraz dwujęzycznych dzieci i dorosłych pod tytułem „Dwujęzyczność się opłaca!”. Pani Anna Held-Kobylińska z Gabinetu Terapeutyczno-Logopedycznego Papla.nl udzielała konsultacji logopedycznych. Karolina Rosocka przeprowadziła warsztaty tradycyjnych pieśni polskich.  Dorośli mogli także sprawdzić swoją znajomość polskiego podczas quizu, a osoby nieznające naszego języka wziąć udział w lekcji prowadzonej przez panią Elżbietę Weiss z Uniwersytetu w Amsterdamie.

Program Dnia uzupełniła wystawa fotografii nadesłanych przez dzieci na wakacyjny międzynarodowy konkurs fotograficzny „Polska w obiektywie Polonijnego Dziecka” oraz uroczyste ogłoszenie wyników konkursu przez jurora, fotografa Daniela Kempisty.

W Zielonym Domu zaprezentowały się też organizacje polonijnych z całego kraju, m.in. Polsko-Niderlandzkie Stowarzyszenie Kulturalne, Polska Sekcja Levende Talen, Scena Polska, Forum Polskich Szkół w Holandii i szkoły członkowski.

Dzień Dwujęzyczności cieszył się wielkim powodzeniem, przybyło wielu gości na co dzień niezwiązanych z naszą szkołą. Oprócz strawy duchowej można było również spróbować polskich i holenderskich przysmaków. Późnym popołudniem miało miejsce spotkanie nauczycieli i pracowników oświaty polonijnej z ambasadorem RP  zorganizowane z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zostało ono uświetnione występem muzycznym duetu MaKaDu & Kees, czyli Magdalena Kalocińska & Kees Gelderblom z polsko-brazylijskim koktajlem liryczny.

Dziękujemy organizatorom i gościom!